F.H.U. "ACTRA" ul.Kopernika 1/52 37-300 Leżajsk
(+48) 793-923-283 biuro@actra.pl

Zwalczanie omacnicy

 

Produkty

Kruszynek Trichogramma Brasicae jest zapakowany do zawieszek lub kapsułek. Nazwa handlowa Trichosafe. Opakowanie ułatwia aplikację ręczną w postaci zawieszek lub za pomocą dronów w postaci kulek.

Kulki z kruszynkiem. wg Biocare.de

Kulki z do aplikacji mechanicznej, za pomocą drona, lub aplikatora naziemnego

Kruszynek Trichogramma Brasicae w akcji

Muchówka wielkości około 1 mm składa swoje jajka w w jajach omacnicy Ostrinia Nubilialis. Bardzo wyspecjalizowana zależność w świecie owadów. Szeroko wykorzystywana do zwalczania szkodnika w kukurydzy.

Omacnica prosowianka największe szkody wyrządza w kukurydzy, kiedy ta osiąga już wysokość 2-3 m i wjazd konwencjonalnymi opryskiwaczami jest niemożliwy. Rozwiązaniem jest wówczas biologiczna ochrona kukurydzy poprzez aplikację kruszynka rozrzutnikiem zamontowanym na dronie.

Metoda polega na równomiernym rozłożeniu na polu kulek zawierających żywy organizm. Jest to niemal mikroskopijnych rozmiarów błonkówka będąca pasożytem jaj różnych gatunków owadów, w tym omacnicy prosowianki.

Kruszynek w biopreparacie znajduje się w stadium larwalnym (na różnym etapie rozwoju) i poczwarek, dzięki czemu wylot owadów dorosłych jest rozłożony w czasie.

Więcej na temat:

http://www.omacnicaprosowianka.pl/

http://www.omacnicakukurydza.pl/

 

Podziękowania za umożliwienie skorzystania z materiałów dla dr hab. inż. Pawła Beresia oraz mgr inż. Janusza Narożnego.